THE DEFINITIVE GUIDE TO BADANIE OCT

The Definitive Guide to Badanie oct

The Definitive Guide to Badanie oct

Blog Article

Wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, który proszony jest o patrzenie we wskazywanym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki czy nerwów wymaga chwilowego zaprzestania mrugania.

Angiografia OCT to szczególny rodzaj badania – nieinwazyjna cyfrowa mikro angiografia. Pozwala ocenić naczynia oraz mikrokrążenie w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu stosowanego w tradycyjnej angiografii fluoresceinowej.

Optyczna koherentna tomografia oka umożliwia również przeprowadzenie Puppyłębnej analizy kondycji tarczy nerwu wzrokowego i ocenę wielkości uszkodzenia znajdujących się w nim włókien. Poprzez wykonanie OCT oka można zdiagnozować:

W jego przebiegu dochodzi do powstania zmian chorobowych w siatkówce, przede wszystkim druzów i przegrupowań barwnika. Badanie OCT sprawdza się przede wszystkim jako metoda kontrolna w wypadku wysiękowej postaci AMD, wymagającej zastosowania terapii doszklistkowej, która musi być prowadzona do końca życia pacjenta.

Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.

OCT oczu nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Badanie trwa krótko i pozwala na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Jedyny dyskomfort, na jaki narażony jest pacjent, wynika z zastosowania kropli rozszerzających źrenice, które powodują zwiększoną wrażliwość na bodźce wzrokowe, przede wszystkim światło, oraz ogólne pogorszenie widzenia.

Badanie OCT poniżej normy nie zawsze jest powodem do niepokoju, dlatego wynik należy zawsze skonsultować z lekarzem i publishępować dalej zgodnie z jego zaleceniami.

Kompetentni specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę nieprawidłowości narządu wzroku, analizę otrzymanych wyników i zaproponują dalsze leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W get more info celu rozpoczęcia badania pacjent sadzany jest naprzeciwko aparatu diagnostycznego i proszony o oparcie głowy na specjalnej podpórce oraz zaniechanie wykonywania jakichkolwiek ruchów. Następnie przeprowadzający diagnostykę lekarz okulista obserwuje na ekranie dno oka i rejestruje przekrój wybranych factorów. Badanie OCT trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Po jego zakończeniu pacjent w niedługim czasie może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Badanie stosuje się m.in. do diagnostyki i monitorowania takich chorób jak: zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, retinopatia cukrzycowa i jaskra.

Koherentna Tomografia Optyczna (OCT) jest to specjalistyczne badanie wykorzystujące promień świetlny i jego zaawansowaną analizę do obrazowania i pomiarów tkanek oka.

W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Przed wykonaniem zdjęcia lekarz poprosi pacjenta, aby przez chwilę powstrzymał się od mrugnięcia powieką.

Inne choroby siatkówki, w przypadku których należy wykonać badanie OCT to centralna retinopatia surowicza, retinopatia cukrzycowa, czy dystrofie siatkówki.

Report this page